BAS70-06-TP
Mfr.Part #
BAS70-06-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Elements :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Power Dissipation-Max :
0.2W
Base Part Number :
BAS70-06
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 50V
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
0.07A
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
BAS70-06-TP
Micro Commercial Components (MCC) BAS70-06-TP
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~125°C 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS70-06-TP Overview
There is a maximum output voltage of 0.07A.
BAS70-06-TP Features
a maximum output voltage of 0.07A
BAS70-06-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
BAS70-06-TP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23