BAS70-06-E3-18
Mfr.Part #
BAS70-06-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Forward Current :
200mA
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Element Configuration :
Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70V
Peak Reverse Current :
100nA
Weight :
8.788352mg
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
200mW
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Average Rectified Current :
200mA
Forward Voltage :
1V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600mA
Supplier Device Package :
SOT-23
Reverse Recovery Time :
5 ns
Mount :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 50V
Number of Pins :
3
Contact Plating :
Tin
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
600mA
Datasheets
BAS70-06-E3-18
Vishay BAS70-06-E3-18
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 125°C Max 200mA 70V-DC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS70-06-E3-18 Overview
When the forward voltage is set to 1V, this device will operate.When the forward voltage is set to 200mA, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 100nA.This electronic or electrical device produces the maximum amount of 200mW heat (energy loss or waste).
BAS70-06-E3-18 Features
1V forward voltage
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS70-06-E3-18 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BAS70-06-E3-18 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23