BAS40V-TP
Mfr.Part #
BAS40V-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT563
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Recovery Time :
5ns
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
0.15W
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Pin Count :
6
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Output Current-Max :
0.2A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 30V
Diode Configuration :
2 Independent
Number of Terminations :
6
Base Part Number :
BAS40V
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Number of Elements :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
BAS40V-TP
Micro Commercial Components (MCC) BAS40V-TP
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~125°C 2-Element SOT-563, SOT-666 Surface Mount
BAS40V-TP Overview
A maximum output voltage of 0.2A is supported by array.
BAS40V-TP Features
a maximum output voltage of 0.2A
BAS40V-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
BAS40V-TP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23