BAS40T-TP
Mfr.Part #
BAS40T-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOT-523
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
0.15W
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 30V
Reverse Recovery Time :
5ns
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Base Part Number :
BAS40T
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Package / Case :
SOT-523
Pbfree Code :
yes
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Output Current-Max :
0.2A
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature (Max) :
125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Surface Mount :
yes
Datasheets
BAS40T-TP
Micro Commercial Components (MCC) BAS40T-TP
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 40mA -55°C~125°C 200nA @ 30V 3-Termination Tape & Reel (TR) SOT-523 Surface Mount
BAS40T-TP Overview
In terms of output current, 0.2A is the maximum value.
BAS40T-TP Features
0.2A is the maximum value
BAS40T-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
BAS40T-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB