BAS40-05-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS40-05-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Diode Type :
Schottky
ECCN Code :
EAR99
Weight :
8.788352mg
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Output Current-Max :
0.2A
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 30V
Reverse Recovery Time :
5 ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
600mA
Peak Reverse Current :
100nA
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
BAS40-05
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600mA
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
200mW
Forward Current :
200mA
Lead Free :
Lead Free
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Common Cathode
Pbfree Code :
yes
Forward Voltage :
1V
Average Rectified Current :
200mA
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Datasheets
BAS40-05-E3-08
Vishay BAS40-05-E3-08
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 125°C Max 200mA 40V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS40-05-E3-08 Overview
In operation, this device will be set to 1V volts forward.There is a maximum output voltage of 0.2A.In operation, this device will be set to 200mA volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 100nA V.There are no other devices in the electrical or electronic world that produce more 200mW heat (energy loss).
BAS40-05-E3-08 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS40-05-E3-08 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BAS40-05-E3-08 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23