BAS40-04LT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS40-04LT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Cut Tape (CT)
Diode Type :
Schottky
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600A
Length :
3.0226mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Capacitance :
5pF
Forward Current :
120mA
Width :
1.397mm
Breakdown Voltage :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Max Surge Current :
600mA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reverse Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
BAS40-04L
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Output Current-Max :
0.12A
Number of Terminations :
3
Power Dissipation :
225mW
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Forward Voltage :
1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 25V
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
3
Pin Count :
Height :
1.016mm
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200mA
Average Rectified Current :
120mA
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Datasheets
BAS40-04LT1G
onsemi BAS40-04LT1G
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~150°C 120mA 40V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS40-04LT1G Overview
In operation, this device will be set to 1V volts forward.There is a maximum output voltage of 0.12A.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 600mA.In operation, this device will be set to 120mA volts forward.In this case, the part can provide a current of 5A.There are approximately 5pF farads of capacitance in this device.This device is powered with reverse voltage peak of 1μA V.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 1μA.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is the creation of 225mW in the form of heat (energy loss).
BAS40-04LT1G Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
5pF farads