BAS 3005B-02V E6327
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS 3005B-02V E6327
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
500mA DC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 5V 1MHz
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 30V
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
5A
Output Current-Max :
0.5A
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
BAS3005
Operating Temperature (Max) :
125°C
Infineon Technologies BAS 3005B-02V E6327
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 500mA -55°C~125°C 25μA @ 30V Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
BAS 3005B-02V E6327 Overview
The maximum output current is 0.5A.
BAS 3005B-02V E6327 Features
0.5A is the maximum value
BAS 3005B-02V E6327 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
BAS 3005B-02V E6327 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB