BACC63DC25-61SNH
Mfr.Part #
BACC63DC25-61SNH
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Passivated
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
BACC63, 8D
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
61
Contact Type :
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BACC63DC25-61SNH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DC25-61SNH Overview
BACC63DC25-61SNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DC25-61SNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DC25-61SNH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT