BACC63DC25-61SN
Mfr.Part #
BACC63DC25-61SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
61
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Series :
BACC63
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
BACC63DC25-61SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC25-61SN Overview
BACC63DC25-61SN Features
BACC63 series
BACC63DC25-61SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC25-61SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER