BACC63DC25-61SA
Mfr.Part #
BACC63DC25-61SA
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
5 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
BACC63
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
61
Termination :
Stainless Steel
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Orientation :
A
Datasheets
BACC63DC25-61SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC25-61SA Overview
BACC63DC25-61SA Features
BACC63 series
BACC63DC25-61SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC25-61SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT