BACC63DC25-61PNH
Mfr.Part #
BACC63DC25-61PNH
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
BACC63, 8D
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
BACC63DC25-61PNH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DC25-61PNH Overview
BACC63DC25-61PNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DC25-61PNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DC25-61PNH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT