BACC63DC25-61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC25-61PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
BACC63
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
61
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC63DC25-61PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC25-61PN Overview
BACC63DC25-61PN Features
BACC63 series
BACC63DC25-61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC25-61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER