BACC63DC25-61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC25-61PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Series :
BACC63
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC63DC25-61PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC25-61PN Overview
BACC63DC25-61PN Features
BACC63 series
BACC63DC25-61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC25-61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER