BACC63DC25-61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC25-61PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Color :
Silver
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Flange
Series :
BACC63
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
BACC63DC25-61PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC25-61PN Overview
BACC63DC25-61PN Features
BACC63 series
BACC63DC25-61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC25-61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER