BACC63DC23-55PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC23-55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
20
Published :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63DC23-55PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC23-55PN Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.A total of 20 pins are available on the device.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DC23-55PN Features
BACC63 series
BACC63DC23-55PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC23-55PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT