BACC63DC23-53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC23-53SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Published :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
53
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Series :
BACC63
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC63DC23-53SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC23-53SA Overview
BACC63DC23-53SA Features
BACC63 series
BACC63DC23-53SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC23-53SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT