BACC63DC21-41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-41PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
BACC63
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
20
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC63DC21-41PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC21-41PA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DC21-41PA Features
BACC63 series
BACC63DC21-41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-41PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER