BACC63DC21-41PA
Mfr.Part #
BACC63DC21-41PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Number of Positions :
41
BACC63
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Datasheets
BACC63DC21-41PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC21-41PA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DC21-41PA Features
BACC63 series
BACC63DC21-41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-41PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER