BACC63DC21-41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-41PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Orientation :
A
Number of Positions :
41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
BACC63
Published :
Termination :
Crimp
Datasheets
BACC63DC21-41PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC21-41PA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DC21-41PA Features
BACC63 series
BACC63DC21-41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-41PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER