BACC63DC21-16SEH
Mfr.Part #
BACC63DC21-16SEH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Published :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
BACC63DC21-16SEH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-16SEH Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the BACC63 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 16 pins.
BACC63DC21-16SEH Features
BACC63 series
BACC63DC21-16SEH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16SEH Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT