BACC63DC21-16SCH
Mfr.Part #
BACC63DC21-16SCH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Bulk
Type :
For Female Sockets
Orientation :
C
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Number of Positions :
16
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Published :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
BACC63DC21-16SCH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-16SCH Overview
BACC63DC21-16SCH Features
BACC63 series
BACC63DC21-16SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16SCH Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT