BACC63DC21-16PB
Mfr.Part #
BACC63DC21-16PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
16
BACC63
Color :
Silver
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
BACC63DC21-16PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Bulk B Threaded
BACC63DC21-16PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the BACC63 Series.It is equipped with 16 pins.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
BACC63DC21-16PB Features
BACC63 series
BACC63DC21-16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT