BACC63DC21-16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-16PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
BACC63
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
16
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC63DC21-16PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Bulk B Threaded
BACC63DC21-16PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the BACC63 Series.It is equipped with 16 pins.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
BACC63DC21-16PB Features
BACC63 series
BACC63DC21-16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER