BACC63DC21-16PA
Mfr.Part #
BACC63DC21-16PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Number of Positions :
16
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Datasheets
BACC63DC21-16PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC21-16PA Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.A total of 16 pins are available on the device.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DC21-16PA Features
BACC63 series
BACC63DC21-16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER