BACC63DC21-11SNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-11SNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 11C 11#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Series :
BACC63
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
11
Number of Positions :
11
Datasheets
BACC63DC21-11SNH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-11SNH Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number BACC63 belongs to the BACC63 Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 11 pin is provided on the device.
BACC63DC21-11SNH Features
BACC63 series
BACC63DC21-11SNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11SNH Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT