BACC63DC21-11SEH
Mfr.Part #
BACC63DC21-11SEH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
11
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
BACC63
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Datasheets
BACC63DC21-11SEH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-11SEH Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 11 pins are available.
BACC63DC21-11SEH Features
BACC63 series
BACC63DC21-11SEH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11SEH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT