BACC63DC21-11SE
Mfr.Part #
BACC63DC21-11SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
E
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Flange
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
BACC63DC21-11SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Bulk E Threaded
BACC63DC21-11SE Overview
BACC63DC21-11SE Features
BACC63 series
BACC63DC21-11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT