BACC63DC21-11SCH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-11SCH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
BACC63DC21-11SCH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-11SCH Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the BACC63 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 11 pins.
BACC63DC21-11SCH Features
BACC63 series
BACC63DC21-11SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11SCH Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT