BACC63DC17-26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Published :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
BACC63
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC63DC17-26SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC17-26SN Overview
BACC63DC17-26SN Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER