BACC63DC17-26SEH
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SEH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
26
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
26
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
BACC63DC17-26SEH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC17-26SEH Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the BACC63 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 26 pins.
BACC63DC17-26SEH Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SEH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SEH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT