BACC63DC17-26SE
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Color :
Bulk
Termination :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63DC17-26SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Bulk E Threaded
BACC63DC17-26SE Overview
BACC63DC17-26SE Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER