BACC63DC17-26SCH
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SCH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Contact Size :
20
Published :
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Threaded
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
BACC63DC17-26SCH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC17-26SCH Overview
BACC63DC17-26SCH Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SCH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT