BACC63DC17-26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Published :
Color :
Silver
Number of Positions :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
C
Series :
BACC63
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BACC63DC17-26SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Bulk C Threaded
BACC63DC17-26SC Overview
BACC63DC17-26SC Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT