BACC63DC17-26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Series :
BACC63
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
BACC63DC17-26SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Bulk C Threaded
BACC63DC17-26SC Overview
BACC63DC17-26SC Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER