BACC63DC17-26SBH
Mfr.Part #
BACC63DC17-26SBH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Bulk
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Number of Pins :
26
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63DC17-26SBH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC17-26SBH Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 26 pins on the device.
BACC63DC17-26SBH Features
BACC63 series
BACC63DC17-26SBH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26SBH Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT