BACC63DC17-26PA
Mfr.Part #
BACC63DC17-26PA
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
BACC63
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
26
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Threaded
Number of Pins :
20
Published :
Datasheets
BACC63DC17-26PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC17-26PA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DC17-26PA Features
BACC63 series
BACC63DC17-26PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC17-26PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER