BACC63DC15-19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC15-19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-19
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
BACC63, 8D
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BACC63DC15-19SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC15-19SN Overview
BACC63DC15-19SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DC15-19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DC15-19SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER