BACC63DC15-19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC15-19SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
BACC63, 8D
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
BACC63DC15-19SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
BACC63DC15-19SC Overview
BACC63DC15-19SC Features
BACC63, 8D series
BACC63DC15-19SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DC15-19SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER