BACC63DC15-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC15-19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
BACC63
Number of Positions :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
BACC63DC15-19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC15-19SA Overview
BACC63DC15-19SA Features
BACC63 series
BACC63DC15-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC15-19SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER