BACC63DC15-19SA
Mfr.Part #
BACC63DC15-19SA
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Series :
BACC63
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63DC15-19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DC15-19SA Overview
BACC63DC15-19SA Features
BACC63 series
BACC63DC15-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC15-19SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER