BACC63DC15-19PC
Mfr.Part #
BACC63DC15-19PC
Connector Type :
Receptacle Housing
Stainless Steel
Number of Pins :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
19
Series :
BACC63
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC63DC15-19PC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC15-19PCH Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 20 pins are available.
BACC63DC15-19PCH Features
BACC63 series
BACC63DC15-19PCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC15-19PCH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT