BACC63DC15-19PA
Mfr.Part #
BACC63DC15-19PA
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Series :
BACC63
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC63DC15-19PA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC15-19PAH Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 19 pins are available on the device.
BACC63DC15-19PAH Features
BACC63 series
BACC63DC15-19PAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC15-19PAH Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT