BACC63DB25-61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-61SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
BACC63, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
BACC63DB25-61SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61SN Overview
BACC63DB25-61SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER