BACC63DB25-61SN
Mfr.Part #
BACC63DB25-61SN
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
BACC63, 8D
Number of Positions :
61
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Datasheets
BACC63DB25-61SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61SN Overview
BACC63DB25-61SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER