BACC63DB25-61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Passivated
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BACC63, 8D
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BACC63DB25-61SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61SN Overview
BACC63DB25-61SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER