BACC63DB25-61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 61C 61#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
BACC63, 8D
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC63DB25-61SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61SN Overview
BACC63DB25-61SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER