BACC63DB25-61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-61PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Published :
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
61
Series :
BACC63
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BACC63DB25-61PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61PN Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the BACC63 Series of products.The device is equipped with 20 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DB25-61PN Features
BACC63 series
BACC63DB25-61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-61PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER