BACC63DB25-61PN
Mfr.Part #
BACC63DB25-61PN
Description
BACC 61C 61#20 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Published :
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
BACC63
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
BACC63DB25-61PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-61PN Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the BACC63 Series of products.The device is equipped with 20 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DB25-61PN Features
BACC63 series
BACC63DB25-61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-61PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER