BACC63DB25-43SN
Mfr.Part #
BACC63DB25-43SN
Description
BACC 53C 23#20, 20#16 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Series :
BACC63
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Datasheets
BACC63DB25-43SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-43SN Overview
BACC63DB25-43SN Features
BACC63 series
BACC63DB25-43SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-43SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER