BACC63DB25-37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
37
Series :
BACC63, 8D
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BACC63DB25-37SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-37SN Overview
BACC63DB25-37SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-37SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER